Zonguldak’ta başörtüsüne laf edip polisleri tehdit etmeye kalkmıştı: Bir yıla kadar hapsi istendi

İHA

Zonguldak’ın Kozlu ilçesi Fatih Mahallesi’nde geçen 3 Mart günü Kozlu Halk Eğitim Merkezi’nde Müdür Yardımcısı olarak görev yapan öğretmen Onur D.’nin babası K.D., bir çalışanı Ö.B. ile tartıştı.

Tartışmadan haberi olunca market önüne gelen Onur D., olay yerindeki polislerin müdahalesi üzerine uzaklaştırıldığı sırada Ö.B.’ye hitaben “Başımıza ne geldiyse kapalılar yüzünden geldi yeter be” diye bağırmaya başladı.

‘Başımıza ne geldiyse kapalılar yüzünden geldi’ demişti

Olaydan sonra market çalışanı Ö.B., Onur D.’nin kendisine söylediği sözler nedeniyle şikayetçi oldu.

Gözaltına alınan ve ifadesinin ardından adli kontrolle serbest bırakılan Onur D., yaşananlardan dolayı pişman olduğunu, kimsenin siyasi görüşüne veya yaşantısına karşı ithamda bulunmadığını söyledi.

1 yıla kadar hapis cezası talep edildi

Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Onur D. hakkında “Halkın bir kesimini sosyal sınıf din mezhep cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçlamasıyla bir yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İddianamede; toplanan delillerin değerlendirildiğinde Onur D.’nin Ö.B.’ye karşı söylediği sözlerinin; Ö.B. ile birlikte İslam dininin vecibelerini yerine getirmek isteyen tüm başörtülü kadınlara yönelik olarak benimsedikleri dinin kurallarına uygun bir yaşam sürmelerinden dolayı bu kişileri hedef göstererek alenen tahkirde (aşağılama) bulunduğu yer aldı.

Görevinden uzaklaştırıldı

Onur D.’nin, önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkması bekleniyor. Öte yandan Kozlu Kaymakamlığı tarafından başlatılan soruşturmada, Onur D.’ye görevinden uzaklaştırma kararı verildi.

İdari soruşturma devam ederken Onur D.’nin üyesi olduğu Eğitim Bir-Sen Şube yönetimi, disiplin kurulu aldığı ihraç kararının onaylanması için genel merkeze iletti.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x