18 Mart’ta İzmir Marşı’na AKP engeli, bando şefi istifa etti

İzmir’in Torbalı İlçesindeki, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. Yıldönümü töreninde skandal yaşandı. Torbalı Belediye Bandosu’nun İzmir Marşı’nı seslendireceği esnada AKP İlçe Başkanı Metin Yüğrük, bando şefine parmak işareti yaparak “Sakın” dedi.

Marşın çalınmamasını isteyen Yüğrük, Bando Şefi Aytekin Özen’e müdahale ederek, “Sen bilirsin” diye konuştu. Yüğrük, daha sonra tören alanına gelen Torbalı Kaymakamı Ercan Öter’e, “Seçim şarkısı çalıyorlar” diyerek şikayette bulundu. Kaymakam Öter de bandoya “Seçim şarkısı çalmayın” dedi.

BANDO ŞEFİ İSTİFA ETTİ, EYLEM BAŞLATTI

Torbalı Belediye Bandosu Şefi Aytekin Özen, “İzmir Marşı’nın çalarken AK Parti İlçe Başkanı Metin Yüğrük, ‘Sakın ha’ diyerek toplumun içinde beni azarladı. 51 yıllık müzik hayatımda çok zorluklar yaşadım ama bugünkü yaşadığımı yaşamadım. Bugünden tezi yok belediye bando şefliğinden ayrılacağım” diye konuştu.

Yüğrük’ün önce Atatürk’ten, sonra da Türk halkından özür dilemesini isteyen Öter, istifa açıklamasının ardından Torbalı Şehitler Anıtı’nın önünde oturma eylemi başlattı. Yurttaşlar da Öter’e destek vererek eyleme katıldı.

CHP KINAMA AÇIKLAMASI YAPTI

Cumhuriyet Halk Partisi Torbalı İlçe Başkanlığı olaya ilişkin kınama açıklaması yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

”Çanakkale Zaferimizin 109’uncu yıl dönümünde şehitlerimizi anmak için Şehitlik Anıtı’nda gerçekleştirdiğimiz anma töreni çok üzücü bir olaya sahne olmuştur. Belediye Bandosu’nun diğer tüm marşlar gibi İzmir Marşı’nı çalmasından rahatsızlık duyan AK Parti İlçe Başkanı Metin Yüğrük, Torbalı Kaymakamı Ercan Öter’i devlet terbiyesine ve protokol adabına uymayacak, son derece yakışıksız bir biçimde uyarmıştır.

Kendi belediye başkan adaylarının törene katılmaya tenezzül etmemesi bir yana; Yüğrük’ün bu üslupsuz tavrı, Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günümüze de gölge düşürmüş, ulusça manevi değeri çok yüksek olan bu günde anlamsız bir gerginlik yaratmıştır.

Devleti temsil eden en büyük makamlardan biri olan kaymakamlık makamındaki bir kamu görevlisine bu tavır kabul edilemez.

Türk Ordusu’nun Kurtuluş Savaşı’nda İzmir’e girişini konu alan ve her duyanın milli ve manevi duygularını yükselten İzmir Marşı’ndan rahatsız olan Metin Yüğrük’ün yaptığı saygısızlık sadece Sayın Ercan Öter’e değil, tüm Torbalı halkına ve aziz şehitlerimizin anısına yapılmıştır.

Bu uygunsuz tavırdan dolayı Metin Yüğrük’ü kamuoyundan ve Torbalı Kaymakamlığı’ndan özür dilemeye davet ediyor, ölçüsüz davranışını şiddetle kınıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x